Programme

 

Mercredi 4 octobre 2017

 

17:30 – 19:30  : Enregistrement et cocktail de bienvenue

 

19:30 : Dîner

 

Mercredi 4 octobre 2017 / Session 1
Moderateur: Olivier Hérault

20:30 – 20:45 : quelques mots du président du CHO

20:45 – 21:30 : Conférence plénière: Olivier Hermine (Imagine, Necker, France)

“New insights in erythropoiesis regulation and their clinical implications”

 

Jeudi 5 octobre 2017 / Session 2
Moderateurs: Eric Delabesse, Laurent Delva

 

8:30 – 9:15 : Naomi Taylor (IGMM, Montpellier)

“Metabolic regulation of erythroid differentiation”

 

9:15 – 9:30 : William Grey (Francis Crick Institute, UK)

“The CKS1/CKS2 axis regulates MLL1 and MLL-rearranged leukaemia viability”

 

9:30 – 9:45 : Laura Bencheikh (INSERM 1009, Villejuif)

“CSF-1R nuclear functions in human monocytes”

 

9:45 – 10:00 : Quickfire poster presentations. Session I. Adrienne Anginot, Audrey Bertaux, Nadia Bougacha, Marie Brachet, Fabienne Brenet, Philippe Brunet De La Grange, Nina Caillet, Maëlle Cartel, Marion Chalot, Bérengère De Laval, Lydie Debaize, Gaëlle Fossard, Jean-Noël Freund, Jérémie Gaudichon

 

10:00 – 10:30 : Pause

 

10:30 – 10:45 : Mathilde Poplineau (CRCM, Marseille)

“Epigenetic specificity of PLZF in hematopoietic differentiation”

 

10:45 – 11:00 : Shoutang Wang (INSERM 1170, Villejuif)

“The development of primitive macrophages and microglia is regulated by the transcription factor

Lyl-1”

 

11:00 – 11:45 : Berthold Göttgens (University of Cambridge, UK)

”Defining cellular states, differentiation trajectories and regulatory networks through single cell profiling”

 

12:00 : Déjeuner

 

Jeudi 5 octobre 2017, 3:00 – 6:30 pm / Session 3
Moderateurs: Estelle Duprez, Evelyne Lauret

 

15:00 – 15:45 : Myriam Alcalay (IFOM-IEO Campus, Milano, Italy)

“AML1 fusion proteins in the pathogenesis of acute leukemias”

 

15:45 – 16:00 : Cécile Lopez (INSERM 1170, Villejuif)

“Developmental stage determines the identity of ETO2-GLIS2 pediatric leukemia”

 

16:00 – 16:15 : Maria De Grandis (CRCM, Marseille)

“JAM-C identifies SFK-activated leukemia-initiating cells and predicts poor prognosis in acute myeloid leukemia”

 

16:15 – 16:30 : Quickfire poster presentations. Session II Boris Guyot, Nicolas Hipp, Arnaud Jacquel, Hélène Jakobczyk, Darija Loncaric, Sophie Lopez, Natacha Mauz, Margaux Mombled, Noushine Mossadegh-Keller, Frédéric Picou, Salvatore Spicuglia, Gabrielle Sueur, Edwige Voisset, Florence Zylbersztejn

 

16:30 – 17:00 : pause

 

17:00 – 17:15 : Céline Philippe (CRCT, Toulouse)

“Role of the reticulum stress related-transcription factor XBP1 in FLT3 regulation”

 

17:15 – 17:30 : Morgane Gourvest (CRCT, Toulouse)

”Long non coding RNA expression profile in cytogenetically normal acute myeloid leukemia identifies a distinct signature in NPM1-mutated patients”

 

17:30 – 18:15 : François Delhommeau (Hôpital Saint-Antoine, Paris)

“Roads to acute myeloid leukemia: clonal and temporal heterogeneity”

 

18:15 : Présentations de posters

 

20:30 : Dîner

 

Vendredi 6 octobre 2017 / Session 4
Session jeunes chercheurs
Moderateurs : Françoise Pflumio, Olivier Hérault

 

8:30 – 9:15 : Valérie Kouskoff (University of Manchester, UK)

“Molecular regulation of cell fate commitment at the onset of blood specification”

 

9:15 – 9:35 : Adlen Foudi (Esteam, Villejuif)

“Stem cells in normal hematopoiesis and leukemia”

 

9:35 – 9:55 : Elisa Gomez-Perdoglio (Institut Pasteur, Paris)

“Resident macrophages during regeneration and aging”

 

9:55 – 10:15 : Alexandre Puissant (IUH Hôpital Saint-Louis, Paris)

“Loss-of-function screens to identify new vulnerabilities in acute myeloid leukemia”

 

10:15 – 10:45 : pause

 

10:45 – 11:05 : Fabienne Guillaumond (CRCM, Marseille)

“Pancreatic ductal adenocarcinoma lipid signature: identification and use of crucial lipid actors for diagnosis and therapy purposes”

 

11:05 – 11:25 : David Roulois (INSERM U1236, Rennes)

“Epigenetic of lymphoid stroma: model of follicular lymphoma”

 

11:25 – 11:45 : Erinn Soucie (CRCM, Marseille)

“Oncogenic cooperation between kinases and epi-regulators in haematological diseases”

 

12:00 : déjeuner

 
Vendredi 6 octobre 2017 / Session 5
Moderateurs : Thomas Mercher, Pierre Lutz, Michel Aurrand-Lions

 

15:00 – 15:45  : Jean-Pierre Bourquin (University of Zurich, Switzerland)

“Deciphering TCF3-HLF acute lymphoblastic leukemia, a paradigm of resistant disease”

 

15:45 – 16:00 : Bastien Gerby (IRIC, Montréal, Canada)

“Targeting pre-leukemic stem cells in T-acute lymphoblastic leukemia”

 

16:00 – 16:15 : Anouchka Laurent (INSERM U1170, Villejuif)

“RAS/MAPK activation cooperates with gain of chromosome 21 in pediatric B cell precursor acute lymphoblastic leukemia”

 

16:15 – 16:30 : Laura Jamrog (CRCT, Toulouse)

“PAX5-ELN oncoprotein promotes multistep B-cell acute lymphoblastic leukemia in mice”

 

16:30 – 17:00 : Pause

 

17:00 – 17:15 : Diana Passaro (Francis Crick Institute, London, UK)

“Increased vascular permeability in the bone marrow microenvironment contributes to disease progression and drug response in acute myeloid leukemia”

 

17:15 – 17:30 : Pierre-Yves Dumas (INSERM U1035, Bordeaux)

“Microenvironment favors FLT3-ITD AML resistance to FLT3-TKI through hypoxia- and STAT5-dependent upregulation of AXL”

 

17:30 – 17:45 : Julien Calvo (INSERM U967, Fontenay-aux-Roses)

“Bone marrow sites differently imprint dormancy and chemoresistance to T-cell acute lymphoblastic leukemia”

 

17:45 – 18:30 : Cristina Lo Celso (Imperial College of London, UK)

“Healthy and malignant haematopoiesis in the bone marrow: dynamic cells in an evolving environment”

 

Vendredi 6 octobre 2017, 18:30 – 19:30 : Assemblée générale
 
Vendredi 6 octobre 2017, 20:00 : Dîner
 
Vendredi 6 octobre 2017, 21:00 : Soirée de gala

 

Samedi 7 octobre 2017 / Session 6
Moderateurs : Michel Aurrand-Lions, Celio Pouponnot

 

8:30 – 9:15 : Kamil Kranc (Center for Regenerative Medicine, Edinburgh, UK) “Novel metabolic regulators of haematopoietic stem cell biology and leukaemic transformation”

 

9:15 – 9:30 : Romain Aucagne (IRIC, Montréal, Canada)

“UBAP2L, a BMI1-interacting protein, is amplified in a large subset of human lung adenocarcinoma and is critical for epithelial lung cell identity and tumor metastasis”

 

9:30 – 9:45 : Meryem Ozgencil (King’s college, London, UK)

“Modelling BRCA1-induced breast cancer with human iPS cells”

 

9:45 – 10:00 : Elodie Pramil (UMRS1138, UPMC, Paris) “Peptides agonist to CD47 receptor: A new opportunity for chronic lymphoid leukemia? ”

 

10:00 – 10:30 : Pause

 

10:30 – 10:45 : Michèle Crozatier (CBD, Toulouse) “An ubiquitin-proteasome pathway controls drosophila hematopoiesis”

 

10:45 – 11 :00 : Guillaume Bossis (IGMM, Montpellier) “Targeting SUMOylation potentiates all-trans-retinoic acid-induced differentiation of acute myeloid leukemia”

 

11:15 – 11:30 : Céline Delaloy (INSERM U1236, Rennes) “Temporal regulation of BACH2 and its targets control the diversification and destiny of human naive B cells”

 

11:30 – 11:45 : remise des prix

Fin du congrès